Výdatné hlavné jedlá...

Poriadne porcie, ktoré zaplnia brucho, ale nepotrebujeme si po nich schrupnúť. Zdravé, ale aj menej zdravé jedlá, pretože občas treba aj zhrešiť.


Ak hľadáte superpotraviny, nemusíte hľadať ďaleko v zahraničí, máme ich aj u nás doma. Jednou z nich je rozhodne kyslá kapusta.

Zeleninové soté si matne pamätám ešte z detstva, asi zo školskej jedálne. To v ňom určite plával aj nejaký kus mäsa, ale celkom mi chutilo. Pretože nie som moc omáčkový typ (až na paradajkovú, tú fakt môžem), trvalo dosť dlho, než som nabrala odvahu a skúsila ho uvariť.

Ale prišiel na psa mráz. Poznáte to, už mi...

Poriadny kus voňavých a sýtych lasagní, ktoré sú na nerozoznanie od tých mäsových. Postup na prípravu náplne je úplne rovnaký, ako v recepte na špagety Bolognese. Uznávam, že pri použití sójového granulátu sa nejedná o to najzdravšie jedlo, ale uvaríte a upečiete ho za chvíľu, chutí strašne dobre a finančne vás nezruinuje. Ideálna kombinácia.

...

Halušky s ...

17.04.2017

... bryndzou? Kdeže, my máme halušky s tofu! Znie to síce divne, ale slovenské halušky je možné pripraviť aj bez bryndze. Naozaj. A chutia tak prekvapivo super, že som musela prinútiť priateľa niekoľkokrát ochutnať moju tofu zmes a na obed sme obaja spucovali 2 plné taniere.

Rýchly tempeh

03.12.2016

Údený tempeh opražený na cibuľke s troškou sojovej omáčky a k tomu pečená mrkva a zemiaky mi ku šťastiu bohate stačia.

Ak máte radi taliansku (skoro) klasiku, tempehové guličky so špagetami a jednoduchou paradajkovou omáčkou vás rozhodne potešia. Ja som si k nim ešte pridala francúzsku cibulačku a ako dezert banánový chlebíček a napchala som sa do prasknutia.

Hodí sa keď nemáte priveľa času na vyváranie a napriek tomu chcete zdravý a vyvážený obed alebo večeru. Na internete koluje tisíc rôznych variácií a kombinovaniu sa medze nekladú. Ja som si tentokrát namixovala zvyšky z prípravy iných jedál, takže dať celú Budha bowl dokopy mi zabralo pár minút.

Milujem akékoľvek jablkové koláče, torty a sladkosti, asi kvôli ich mierne kyslejšej chuti. Žemlovku má obzvlášť rád môj priateľ a keďže používam zavárané nastrúhané jablká od mojej maminy, príprava mi zaberie pár minút. Aj keď ale nemáte jablká vopred pripravené, rozhodne nestrávite pri žemlovke celý deň. A samozrejme, v pohodičke ju vyrobíte aj...

Cestoviny ma síce zasýtia len na chvíľku, ale zbožňujem akúkoľvek paradajkovú omáčku a už dávnejšie som chcela skúsiť pripraviť špagety Bolognese. Existuje množstvo alternatívnych receptov zo strukovín a vypadajú rozhodne zaujímavo, ale pre tentokrát som sa rozhodla použiť namiesto mäsa sójový granulát. Bohužiaľ som do receptu nemohla pridať...

Prišla jeseň, vonku je hmla a tak je treba zahnať zimu poriadnou porciou guláša. Obsah hrnca je možné meniť podľa toho, čo sa vám práve povaľuje v chladničke. Ja do neho rada prihodím mrkvu, cuketu alebo údený tempeh.

Ryby mi vždy strašne chutili a tak som dlho hľadala niečo, čo by mi ich chuťovo aspoň trochu pripomínalo. Momentálne u mňa na rebríčku "rybičkovosti" vedie Nori riasa a pripravujem s jej pomocou tofu "rybie" prsty. Tak trochu prasárnička smažená na oleji takže aby som telíčku dodala aspoň niečo zdravé, prsty kombinujem so zemiakovým sabdží a...

Máte pocit, že vám ako veganovi chýbajú bielkoviny a za chvíľku bez nich umriete? Pripravte si červenú šošovicu s fazuľou, paradajkami a celozrnným chlebom. Ako bonus ku kope bielkovín dostanete aj dávku železa, energie, vaše zažívanie zaplesá z množstva vlákniny a budete sýty ešte pekne dlho po obede. A to znie dobre, nie?

Sekaná

08.10.2016

Ak neviete čo si pripraviť na nedeľný obed a máte trochu viac času, sekaná zo sójového granulátu je mňamózna a ešte vám zostane na druhý deň do práce na obed. Tento a kopu ďalších super chutných receptov som našla na Facebooku a autorkou je Silvia Zemková.

Na recept som narazila tu. V mrazničke sa nám už dlho povaľovali zelené fazuľky a mne sa cez víkend nechcelo príliš variť, takže som hľadala nejaký jednoduchý recept, ktorý by nám stačil aspoň na 2 dni. Výsledok bol prekvapivo úžasný ale 2 dni žiaľ nevydržal. Všetko sme spucovali do hodiny ako kobylky.

Toto jedlo si priateľ pýta každú chvíľu. Keďže je to naozaj jednoduchá rýchlovka, hodí sa, keď prídete po práci domov a ste príliš unavený na kuchárske hókusy-pókusy.

V poslednom čase dosť nestíham. Po práci sa ponáhľam domov na psiu vychádzku, odchlpím dom, musím si zacvičiť, aby som neumrela od bolesti chrbtice a na varenie tak zostáva málo času. Čoraz častejšie sa tak u nás objavujú rýchle a jednoduché recepty. Nakrájať, nahádzať do hrnca a po očku sledovať = základ úspechu.