Čo som varila v poslednej dobe

Výborný ľahký obed alebo príloha - bulgur so šošovicou. Môžete si ho dať teplý, studený, len tak sám, alebo s čerstvou, či pečenou zeleninou. Ja si k nemu rada robím ešte uhorkovo-paradajkový šalát.

Sýta polievka s výraznou citrónovo-cesnakovou chuťou. Hlavnú rolu v nej ale hrá orzo - cestovina zo semolinovej múky v tvare ryže.

Tieto kysnuté buchty nemajú náplň, len brusnice takže si na ne môžete natrieť džem či jogurt podľa chuti. Odporúčam ich tiež robiť z chlebovej múky namiesto klasickej hladkej pretože budú vláčnejšie a chuťovo výraznejšie. Chlebová múka tiež obsahuje viac bielkovín a s cestom sa lepšie pracuje.

Ľahké jedlo vhodné aj do teplejších letných dní. Ak nemáte čas vyrábať vlastné pity, môžete samozrejme použiť kupované. Taktiež sa nebojte obmeniť ingrediencie (hlavne na oblohu) podľa toho, čo máte v chladničke, pridať inú zeleninu, použiť taký šalát, ktorý máte radi...

Tento recept vznikol náhodou, keď som zistila, že mi doma chýba sójová smotana a všetky ostatné ingrediencie už boli nachystané. Zachránili ma kešu orechy a za chvíľku som z nich urobila krémovú omáčku. Keď si k týmto fazuliam pridáte celozrnný chlieb, máte hneď na stole jednoduché a výživné jedlo plné bielkovín.

Slaných receptov z lístkového cesta nikdy nie je dosť. Na tento vám stačí pár ingrediencií, ale hlavne tofu, bazalka a akákoľvek zelenina, ktorú máte po ruke.

Blíži sa leto, možno sa už vidíte rozvalení niekde na gréckej pláži, tak si k tejto predstave navarte Gréckom inšpirovanú dobrotu. Je sýta, ale pritom ľahká a krásne vonia mätou a kôprom.

Lievance, alebo tiež americké palacinky môžete doplniť o proteíny pomocou rastlinného práškového proteínu, sójového jogurtu a konopných semienok. K tomu nejaké to ovocie a za chvíľku máte na stole fajnové nedeľné raňajky.

Ak už neviete na aký spôsob si na raňajky pripraviť ovsené vločky, mám pre vás chutnú alternatívu klasickej ovsenej kaše. Ako bonus pri nej nemusíte stáť a miešať ju na šporáku. Všetku prácu obstará vaša rúra a samozrejme si ju môžete pripraviť aj deň vopred.

Jednoduchá focaccia bez hnetenia, pričom si môžete vybrať medzi rýchlou a dlhšou prípravou podľa vašich časových možností.

Tá najlepšia polievka na svete! Teda aspoň podľa mňa. Uznávam, asi som trošku zaujatá, pretože Liptovská kapustnica je naša rodinná vianočná polievka a na stole sme ju inak mávali len výnimočne, takže má v mojom srdci výsostné miesto. Robíme ju z vody odobratej z našej domácej kyslej kapusty a má úžasnú kyslú chuť. Klasická verzia sa varí s...

Táto polievka je dobrý spôsob, ako do stravy nenápadne a chutne prepašovať extrémne nutrične bohatú potravinu - kučeravý kel.

V zime toho u nás moc nerastie, zavarené a zamrazené zásoby postupne dochádzajú a do novej úrody je ešte ďaleko. Ak sa stravujete prevažne lokálne a chcete doplniť do svojho jedálnička vitamíny a minerály, dajte šancu...

Čo sme ako vegáni* jedli minulý týždeň? S predlžujúcimi sa dňami stúpa aj moja chuť variť a fotiť (aj keď svetlo je v našom byte zatiaľ stále strašné), takže tu je opäť malá ukážka nášho týždenného jedálnička.

Jedlo plánujem vždy cez víkend pred nákupom. Naplánovaný jedálniček nedodržujeme na 100%, pretože sa stane, že priateľ nestíha prísť na...

Milujem vôňu čerstvo upečeného domáceho pečiva!
Tieto žemle robím dosť často, väčšinou v menšom množstve, aby sme ich zjedli ešte čerstvé. Vďaka celozrnnej múke majú viac vlákniny než klasické kupované, ale sú stále mäkké a jemné.

Po dlhej dobe je tu zase menšia ukážka nášho vegánskeho jedálničku. Je na ňom dobre vidieť, že momentálne nevarím každý deň, jedlá sú jednoduché a nevadí nám jesť ani dookola to isté :)

Napríklad raňajky sú u nás vlastne vždy sladké. Momentálne najčastejšie raňajkujeme kupovanú granolu od spoločnosti Emco, ktorá je bez pridaného cukru a...

Všimli ste si aké predražené sú kupované vegánske jogurty? Keď už si nejaký doprajeme, vždy z neho odoberieme pár lyžíc a použijeme ich na prípravu domáceho kokosového jogurtu. Je to strašne jednoduché a potrebujete na to vlastne len trpezlivosť. Pán jogurt totiž potrebuje čas na fermentáciu. Výsledok vás ale určite poteší a ten pocit, že ste si...

Smotanové omáčky máme doma hrozne radi. Táto má vďaka horčici zaujímavú kyslastú chuť a krásne sa hodí k špenátu, hubám aj sušeným paradajkám. No úplne najradšej na nej mám to, že jej príprava trvá len chvíľku, takže ju v pohode stihnem pripraviť večer po práci.

Sviečkovej omáčke som sa celé roky vyhýbala ako čert krížu. Hrozne mi nechutila. Ale kto by to bol čakal, ukázalo sa, že problém nebol v nej, ale v mäse, ktoré sa do nej štandardne používa.

Karfiol je skvelá zelenina, pretože jednu hlávku môžem použiť hneď do niekoľkých jedál. Už dlhšie sa snažíme obmedziť používanie olejov v kuchyni, takže klasický vyprážaný karfiol robíme málokedy. Navyše je to také nudné jedlo. Oveľa radšej karfiol pridám len tak do zeleninovej polievky, do kari, spravím z neho omáčku na cestoviny, alebo takýto...

Voňavučká, krémová polievka. Teda ak máte radi kôpor, čo ja som až donedávna fakt nemala. Ale chute sa menia a ani sa nenazdáte, zrazu vám aj kulajda príde ako dobrý nápad a kôprovú omáčku varíte už pravidelne. Transformácia je zavŕšená v momente ako si kôpor zasadíte aj na balkóne. Ten môj sa pekne rozrastá. :)

Občas ma chytí taký menší pekársky záchvat a mám chuť vyrábať domáce pečivo. Teraz pracujem z domu, takže sa tomuto záchvatu môžem poddať častejšie než obvykle a výsledkom sú okrem iného pita chlebíky (na ktoré som inak extrémne hrdá). Priateľovi ale najviac chutí klasický chlieb.

Tak na strúhaný kakaový koláč z krásne jemného cesta som mala chuť už poriadne dávno. Tento má navyše vrstvu tofu, takže okrem zahnania chuti na sladké do seba dostanete aj peknú dávku bielkovín a vápniku. Nabudúce ešte skúsim pridať celozrnnú múku a už budem totálne spokojná. Za inšpiráciu na túto dobrotu ďakujem MaruškeVEG.

Nadýchaný a jemný pita chlieb si doma pripravíte ľavou zadnou. Mne sa podaril hneď na prvý pokus, čo je doslova zázrak, pretože s pečením pečiva mám minimálne skúsenosti.