Ku kávičke aj čaju o piatej...


Tento recept mám hrozne rada, pretože do mrkváčikov nemusí ísť žiadny pridaný cukor a aj tak budú sladké vďaka mrkve a povidlám. A navyše sa môže polovica múky nahradiť celozrnnou (možno aj celé množstvo, ešte som to netestovala), za čo u mňa mrkváče okamžite získali plusové body. A ako bonus som tento rok dostala od maminy niekoľko fľaštičiek...

Asi neexistuje moc veľa ľudí, ktorí by nevedeli pripraviť palacinky, ale vedeli ste, že ich môžete v pohodičke pripraviť aj bez vajec? Nemusíte ich ničím nahradiť, proste ich vynecháte. A palacinky budú aj tak výborné. Skúste to.

Myslím, že tento koláč fakt najlepšie vystihuje slovo "rustikálny". Je jednoduchý, tak trošku neotesaný a neuhladený, kôrku má len tak ledabolo posypanú semienkami a kde-tu z nej vykukuje červená brusnica alebo kúsok jablka. Cenu za krásu by asi nevyhral, ale aj tak si myslím, že mu to takto dosť pristane.

Viete ako sa v niektorých obchodoch predávajú príšerne sladké taštičky z lístkového cesta plnené višňami? Prestali sme ich jesť ešte pred prechodom na vegánstvo, pretože sa nám zdalo, že majú podivnú, až trochu chemickú pachuť. Tak tie si dnes neurobíme, pretože sa mi nepodarilo nájsť mrazené višně :) Ale pripravíme si niečo podobné. Bude to menej...

Ak sa snažíte jesť lokálne, vaša kuchyňa je v tejto chvíli určite plná tekvíc. V českých obchodoch najčastejšie nájdete tekvice typu Hokkaido. Rada ich pravidelne zaraďujem do jedálničku aj preto, že sú hrozne zdravé.

Konečne sa mi podarilo upiecť vláčny kysnutý koláč! Kysnuté cesto bolo pre mňa dlhé roky nejaké zakliate, buď nevykyslo poriadne a skončilo rovno v koši, alebo bol výsledný koláč tak suchý, že sme každé sústo museli zapíjať vodou. Neviem kde bola chyba, ale konečne sa aj na mňa usmialo šťastie a tu je fešák - kysnutý s marhuľami a slivkami...

Buchty na pare

06.08.2019

Tento týždeň experimentujem s kysnutými cestami. Najprv som skúsila koláč s marhuľami a povzbudená žravým výsledkom som sa dnes vrhla na vyšší level - buchty na pare plnené ovocím. Keďže sezóna marhulí a sliviek je v plnom prúde, na buchty je ideálny čas!

Dozrievajú ríbezle, takže ich nájdete snáď na každom trhu alebo ak máte to šťastie, aj vo vlastnej záhradke - to vám hrozne závidím :). Je ten najlepší čas si z nich niečo fajné upiecť. Čo tak jednoduchý koláč?

Je veľká, je sladučká, rozhodne nie je je suchá a vonia po jablkách. Po upečení sme sa do nej pustili tak rýchlo, že som ju skoro nestihla odfotiť. Je proste strašne dobrá tak ak máte doma odložené nejaké jablkové pyré, utekajte si ju upiecť. Neoľutujete.

Možno ste čakali typický americký "Apple Pie", ale ten môj ho pripomína len svojim vzhľadom. Je to skôr taká slovenská varianta, ktorá vznikla ako napodobenina koláča z môjho detstva. Keď sme mali dosť jabĺk, mamina nám pripravovala jednoduchý koláč poskladaný z dvoch vrtiev mäkkého cesta, medzi ktorými bola vrstva sladučkých jabĺk. Z taniera vždy...

Vláčne cesto pokrýva a pretína vrstva cukru zmiešaná s perníkovým korením. Asi tak by sa dal v skratke popísať tento koláčik. Angličania to poňali o dosť jednoduchšie a tento typ dezertov sa proste nazýva "Swirl cake", podľa vlnky na vrchu a v strede cesta.