Výdatné hlavné jedlá

Poriadne porcie, ktoré zaplnia brucho, ale nepotrebujeme si po nich schrupnúť. Zdravé, ale aj menej zdravé jedlá, pretože občas treba aj zhrešiť.


Výborný ľahký obed alebo príloha - bulgur so šošovicou. Môžete si ho dať teplý, studený, len tak sám, alebo s čerstvou, či pečenou zeleninou. Ja si k nemu rada robím ešte uhorkovo-paradajkový šalát.

Ľahké jedlo vhodné aj do teplejších letných dní. Ak nemáte čas vyrábať vlastné pity, môžete samozrejme použiť kupované. Taktiež sa nebojte obmeniť ingrediencie (hlavne na oblohu) podľa toho, čo máte v chladničke, pridať inú zeleninu, použiť taký šalát, ktorý máte radi...

Tento recept vznikol náhodou, keď som zistila, že mi doma chýba sójová smotana a všetky ostatné ingrediencie už boli nachystané. Zachránili ma kešu orechy a za chvíľku som z nich urobila krémovú omáčku. Keď si k týmto fazuliam pridáte celozrnný chlieb, máte hneď na stole jednoduché a výživné jedlo plné bielkovín.

Blíži sa leto, možno sa už vidíte rozvalení niekde na gréckej pláži, tak si k tejto predstave navarte Gréckom inšpirovanú dobrotu. Je sýta, ale pritom ľahká a krásne vonia mätou a kôprom.

Smotanové omáčky máme doma hrozne radi. Táto má vďaka horčici zaujímavú kyslastú chuť a krásne sa hodí k špenátu, hubám aj sušeným paradajkám. No úplne najradšej na nej mám to, že jej príprava trvá len chvíľku, takže ju v pohode stihnem pripraviť večer po práci.

Sviečkovej omáčke som sa celé roky vyhýbala ako čert krížu. Hrozne mi nechutila. Ale kto by to bol čakal, ukázalo sa, že problém nebol v nej, ale v mäse, ktoré sa do nej štandardne používa.

Karfiol je skvelá zelenina, pretože jednu hlávku môžem použiť hneď do niekoľkých jedál. Už dlhšie sa snažíme obmedziť používanie olejov v kuchyni, takže klasický vyprážaný karfiol robíme málokedy. Navyše je to také nudné jedlo. Oveľa radšej karfiol pridám len tak do zeleninovej polievky, do kari, spravím z neho omáčku na cestoviny, alebo takýto...

V chladničke sa povaľoval kúsok cukety a zvyšky paprík. Tak som k nim pridala mrkvu, mrazený hrášok a ryžu, na ktorej teraz dosť závisláčime. Výsledkom bola zaujímavejšia príloha. Hodí sa ju doplniť jednoduchým šošovicovým dhalom, alebo pikantným chutney.

Chválospevy o tom, aké sú tekvice zdravé, som už myslím na blog písala pri recepte na tekvicový chlieb, tak to tu nebudem znova opakovať a len pripomeniem, že je zdravá, krásne oranžová vďaka betakaroténom a výborne chutí. Najčastejšie u nás doma máme tekvicu Hokkaido ale občas sa objaví aj jej kamoška maslová tekvica. Tentokrát bola dosť veľká,...

Kari je ideálne nedeľné jedlo, ak si zvyknete variť viac porcií a chcete ušetriť čas počas pracovného týždňa. Behom chvíľky máte nachystané všetko potrebné na ďalšie tri dni. K tomu ako prílohu celozrnný kuskus, prípadne ryžu a získate plnohodnotné, zdravé a sýte obedy. Toto kari je jemné, pretože som bábovka a nezvládam pálivé jedlá, takže si ho...

Premýšľala som, či tento šalát vôbec dávať na blog, pretože je až primitívne jednoduchý. Nastrúhať a zmiešať zeleninu a ovocie vieme asi všetci :) ale na druhej strane je chuť šalátiku fakt skvelá a v chrípkovej sezóne sa každé vitamíny hodia. Plus mám tento recept od maminy. Tak prečo ho tu neukázať, že?

Toto jedlo absolútne milujem ja, aj môj priateľ. Obom nám ulahodí hlavne obrovské množstvo cesnaku a mne aj to, že ho dokážem vyrobiť behom pol hodinky keď prídem vyšťavená z práce. Vždy si pri ňom spomeniem na anglický pojem "comfort foods", ktorý používajú na označenie poriadne sýtych, obvykle tučnejších ale hlavne výborných jedál.

Tradičného českého Kubu priateľova rodina síce na Vianoce nejedáva, ale príde mi to ako veľmi zaujímavé a pritom jednoduché jedlo, takže ho už pár rokov pripravujem aspoň na vianočný obed. A hlavne sa do Kuby dávajú huby a každé jedlo, do ktorého patria huby, je výborné.

Na šošovici na kyslo fakt nemusíte robiť veľa zmien, aby ste z nej mali vegánske jedlo. Preto sa skvele hodí pre začínajúcich vegánov, ktorí si na zmeny v jedle ešte stále zvykajú.

Keď varím našu vegánsku "kachnu" s dusenou kapustou, vždy mi zostane v chladničke kúsok červenej kapusty. Tak teraz už aspoň viem čo s ňou. Bude šalát. So sladko-kyslou zálievkou. Taký jesenný.