Výdatné hlavné jedlá...

Poriadne porcie, ktoré zaplnia brucho, ale nepotrebujeme si po nich schrupnúť. Zdravé, ale aj menej zdravé jedlá, pretože občas treba aj zhrešiť.


Doma dostalo toto jedlo pracovný názov "Kachna". Síce som sa vôbec nesnažila napodobniť chuť pečenej kačky, ale hľadala som, čo dobré by sa dalo pripraviť k dusenej červenej kapuste, ktorá sa objavila v objednanej zeleninovej bedničke. Vyhral to seitan, pretože má dobrú konzistenciu, dá sa jednoducho a dobre dochutiť a moc často ho nejedávame.

Kôpor bol pre mňa odmalička nepriateľom číslo jedna! Stačilo zaňuchať jeho vônu a k prestretému stolu by ste ma nedostali ani párom volov. Po celých 29 rokov. A vlastne to tak ešte stále je, až na jednu jedinú výnimku - smotanovú kôprovú omáčku. A len vtedy, ak ju varím ja.

Moje najobľúbenejšie ročné obdobie je určite jeseň. Vonku to síce stále vypadá na leto a cez deň dosahujú teploty 28°C, ale rána sú krásne chladné a občas je vo vzduchu cítiť koniec leta. Konečne, pretože to teplo v meste (a hromadnej doprave) už dlhšie asi nezvládnem a príroda by určite tiež ocenila o pár milimetrov viac zrážok.

...

Mastné, voňajúce cesnakom a majoránkou a do chrumkava vypečené. Presne také ich mám rada!

Vegánske UHO

08.02.2018

"Univerzálnu hnedú omáčku" alebo teda UHO si asi pamätáme všetci ešte zo školských čias. V jedálňach sa objavovala niekedy až príliš často a bola taká nemastná neslaná. Mňa asi chytá začiatkom roka nejaká nostalgia, pretože som na staršie (ale stále mladé) kolená dostala na ňu opäť chuť. Nech sa páči môj pokus, ku ktorému som pridala rovno aj huby...

Lahodne krémové rizoto zachutí úplne všetkým, mäsožravcom aj trávožrútom. Ingrediencie sa dajú ľubovoľne obmieňať podľa toho, čo sa nám povaľuje v chladničke a výsledok je vždy krásne voňavý a chutný. Pre dnešok som sa rozhodla použiť moju obľúbenú kombináciu húb, póru a bieleho vína.

Mac and Cheese

02.01.2018

Americká klasika trochu inak a hlavne zdravšie. To sú makaróny so syrom úplne bez syra. A kľudne aj bezlepkové. Potrebujete k tomu len pár ingrediencií, ktoré sa v každej kuchyni nachádzajú úplne bežne. A lahôdkové droždie, ktoré síce už tak obvyklé nie je, ale zoženiete ho skoro v každej zdravej výžive.

Ak hľadáte superpotraviny, nemusíte hľadať ďaleko v zahraničí, máme ich aj u nás doma. Jednou z nich je rozhodne kyslá kapusta.

Zeleninové soté si matne pamätám ešte z detstva, asi zo školskej jedálne. To v ňom určite plával aj nejaký kus mäsa, ale celkom mi chutilo. Pretože nie som moc omáčkový typ (až na paradajkovú, tú fakt môžem), trvalo dosť dlho, než som nabrala odvahu a skúsila ho uvariť.

Ale prišiel na psa mráz. Poznáte to, už mi...

Poriadny kus voňavých a sýtych lasagní, ktoré sú na nerozoznanie od tých mäsových. Postup na prípravu náplne je úplne rovnaký, ako v recepte na špagety Bolognese. Uznávam, že pri použití sójového granulátu sa nejedná o to najzdravšie jedlo, ale uvaríte a upečiete ho za chvíľu, chutí strašne dobre a finančne vás nezruinuje. Ideálna kombinácia.

...

Halušky s ...

17.04.2017

... bryndzou? Kdeže, my máme halušky s tofu! Znie to síce divne, ale slovenské halušky je možné pripraviť aj bez bryndze. Naozaj. A chutia tak prekvapivo super, že som musela prinútiť priateľa niekoľkokrát ochutnať moju tofu zmes a na obed sme obaja spucovali 2 plné taniere.

Rýchly tempeh

03.12.2016

Údený tempeh opražený na cibuľke s troškou sojovej omáčky a k tomu pečená mrkva a zemiaky mi ku šťastiu bohate stačia.

Ak máte radi taliansku (skoro) klasiku, tempehové guličky so špagetami a jednoduchou paradajkovou omáčkou vás rozhodne potešia. Ja som si k nim ešte pridala francúzsku cibulačku a ako dezert banánový chlebíček a napchala som sa do prasknutia.

Hodí sa keď nemáte priveľa času na vyváranie a napriek tomu chcete zdravý a vyvážený obed alebo večeru. Na internete koluje tisíc rôznych variácií a kombinovaniu sa medze nekladú. Ja som si tentokrát namixovala zvyšky z prípravy iných jedál, takže dať celú Budha bowl dokopy mi zabralo pár minút.

Milujem akékoľvek jablkové koláče, torty a sladkosti, asi kvôli ich mierne kyslejšej chuti. Žemlovku má obzvlášť rád môj priateľ a keďže používam zavárané nastrúhané jablká od mojej maminy, príprava mi zaberie pár minút. Aj keď ale nemáte jablká vopred pripravené, rozhodne nestrávite pri žemlovke celý deň. A samozrejme, v pohodičke ju vyrobíte aj...

Cestoviny ma síce zasýtia len na chvíľku, ale zbožňujem akúkoľvek paradajkovú omáčku a už dávnejšie som chcela skúsiť pripraviť špagety Bolognese. Existuje množstvo alternatívnych receptov zo strukovín a vypadajú rozhodne zaujímavo, ale pre tentokrát som sa rozhodla použiť namiesto mäsa sójový granulát. Bohužiaľ som do receptu nemohla pridať...

Prišla jeseň, vonku je hmla a tak je treba zahnať zimu poriadnou porciou guláša. Obsah hrnca je možné meniť podľa toho, čo sa vám práve povaľuje v chladničke. Ja do neho rada prihodím mrkvu, cuketu alebo údený tempeh.