Poriadne raňajky...

Raňajky sú naozaj základ dňa a preto ich doma nikdy nevynechávame (navyše to vraj zvyšuje riziko srdcovocievnych ochorení, tak neriskujte a poriadne sa najedzte).

Ja raňajkujem hneď dvakrát, doma niečo malé a v práci to doplním ešte jednou poriadnou porciou. Ak hneď po zobudení nie som hladná, pripravím si aspoň malé ovocné smoothie alebo kúsok chleba s pomazánkou. Inak sme závislí na ovsenej kaši a na obvykle aspoň trochu zdravých, ale stále
sladkých dobrotách.


Vstávam skoro ráno, keď je za oknom ešte strašná tma. Než sa zobudí zvyšné osadenstvo bytu mám tak dosť času si v kľude premyslieť, čo by som dnes rada stihla urobiť, čo musím určite stihnúť a čo dobré nám navarím. Väčšinou mám jedlá naplánované na týždeň vopred, ale občas dostanem hroznú chuť na niečo iné a výsledkom sú potom napríklad tieto ...

Nechajte rybičky plávať a radšej si doma pripravte falošnú vegánsku rybičkovú pomazánku. Je proste úžasná a nie len preto, že obsahuje moje milované kyslé uhorky...dáva sa do nej aj morská riasa Nori, ktorá je okrem iných minerálov a vitamínov aj dobrým zdrojom jódu, čo ja ako človek s nefunkčnou štítnou žľazou oceňujem.

Keď u nás doma zahlásim, že cez víkend budú palacinky, priateľovi zasvietia oči a vždy nasleduje otázka "so špenátom?". Normálne je tento chlap strašne na sladké, takže som dosť v šoku, že palacinky má proste radšej na slano. Mávame z nich výdatný obed alebo fajnové raňajky. Alebo oboje, ak sa mi chce stáť pri šporáku a napalacinkovať trošku viac...

Je večer, celý byt nám vonia škoricou a ja sa hrozne teším na ráno, až si zalejem práve upečenú granolu rastlinným mliekom a v kľude si vychutnám raňajky.

Tofu lečo

27.07.2019

Lečo je ideálne letné jedlo. Skvele sa hodí na chatu, na stanovačku, alebo proste kdekoľvek, kde máte k dispozícii len jeden hrniec a nechce sa vám stráviť pol dňa varením. Obvykle sa skladá z kvalitných paradajok, takých tých svetlozelených paprík a vajíčok. Niekto do neho vraj pridáva aj klobásu.

Keď mám chuť na sladké, ale nechcem si úplne pokaziť svoj zdravý jedálniček, vyberiem si niečo z celozrnnej múky a len troškou cukru. Presne tieto požiadavky spĺňajú celozrnné špaldové palacinky. Dajú sa samozrejme pripraviť aj na slano (so špenátom a údeným tofu sú dokonalé), ale o tom zas niekedy nabudúce. Dnes si ich dáme pekne na sladko!

Na prípravu quichu som sa chystala už pekne dlho a furt nie a nie ho skúsiť. Hovorila som si, že sa mi určite nepodarí cesto a bude moc tuhé (taká je totiž moja skúsenosť s cestom na jablkové koláče), že náplň z tofu bude bez chuti a nebude dostatočne pevná, že sa s tým budem piplať niekoľko hodín a vo výsledku to bude nejedlé......

Ovsená kaša je síce super, ale málokto ju zvládne jesť na raňajky každučký deň. Tak som sa rozhodla trošku oživiť naše raňajkové menu a na skúšku som v zdravej výžive kúpila hotovú granolu. Ráno som ju celá nadšená zaliala mliekom a po prvých dvoch lyžiciach som ju radšej podsunula mužovi. Dôvod? Na môj vkus bola príšerne sladká, mala...

Slaný závin

17.01.2018

Nemáte radi sladké raňajky a chlieb s pomazánkou alebo tofu praženica vás už omrzeli? Nás tiež. A preto sa z času na čas rozhodnem potešiť svojho muža slaným závinom. Domáce cesto na závin ešte nemám vychytané, aj keď v budúcnosti ho sem určite doplním.

Alebo aj Green Monster Smoothie sa dá opäť pripraviť na milión spôsobov a my s ním teraz začíname každý deň. V jednej šálke do seba dostanete kopu vitamínov, minerálov a všetkých možných prospešných látok, vďaka ktorým bude vaše telíčko fungovať ako dobre namazaný stroj. A to chcete.

Znie to divne, ale áno, pripravíme si hotdog a namiesto párky použijeme uvarenú mrkvu! A výsledok bude napriek počiatočnej nedôvere chutný a jeho konzistencia bude naozaj pripomínať párku. Chuťovo samozrejme párku nečakajte (toto má oveľa výraznejšiu a podľa mňa lepšiu chuť), ale nenechajte sa tým odradiť a skúste experimentovať :).

Jedny raňajky nestačia. Po zobudení nebývam hladná, ale potrebujem do seba dostať niečo malé čo ma nabije dostatočnou energiou, aby som zvládla prechádzku/beh po poliach s našimi psami. Väčšinou to vyrieši práve mix ovocia s akýmkoľvek rastlinným mliekom. Po prechádzke ma potom čakajú druhé a oveľa väčšie raňajky. Keď to tak počítam, denne do seba...

Často mi v chladničke zostane zopár nevyužitých šampiňónov. Je ich príliš málo na hlavné jedlo, ale tak akurát pre jedného človeka na raňajky alebo na večeru. Aj z pár ingrediencií sa dá behom pár minút vykúzliť chutné jedlo.

Keď ste sa konečne prejedli ovsenej kaše a je čas skúsiť niečo nové, môže sa hodiť pšeno. Malé guličky, ktoré uvarené na sladko pripomínajú ryžový nákyp. Najlepšie na nich je, že výborná chuť vydrží aj niekoľko dní, takže stačí pripraviť vopred väčšiu várku a na pár dní máte vystarané. Recept mi poradila mamka mojej kamarátky Teruš.