Domáci kokosový jogurt

02.05.2021

Všimli ste si aké predražené sú kupované vegánske jogurty? Keď už si nejaký doprajeme, vždy z neho odoberieme pár lyžíc a použijeme ich na prípravu domáceho kokosového jogurtu. Je to strašne jednoduché a potrebujete na to vlastne len trpezlivosť. Pán jogurt totiž potrebuje čas na fermentáciu. Výsledok vás ale určite poteší a ten pocit, že ste si vlastnoručne vyrobili jogurt? Na nezaplatenie...alebo som jediná koho vedia potešiť takéto maličkosti? :)

INGREDIENCIE

  • 1 plechovka kokosového mlieka (čím vyšší obsah tuku, tým krémovejší bude jogurt, ale logicky aj tučnejší :))
  • 2 lyžice kupovaného vegánskeho jogurtu s probiotikami alebo 2 kapsle probiotík bez laktózy (kultúra napr. Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus...kúpite v lekárni alebo online)

POSTUP

  1. Plechovku s kokosovým mliekom necháme na hodinku alebo dve v chladničke, aby sa nám oddelila tuhšia tuková časť od vody a my sme tak mohli jednoducho rozhodnúť, aký tučný chceme mať výsledný jogurt.
  2. Tuhú časť kokosového mlieka potom naberieme do misky a prilejeme časť kokosovej vody, čo zostala v plechovke. Na stredne hustý jogurt by sme použili celú tuhú časť a polovicu vody. Spoločne ich potom rozmačkáme na kašičku.
  3. Do kokosovej kašičky potom pridáme dve lyžice kupovaného probiotického jogurtu alebo 2 kapsličky probiotík a zamiešame.
  4. Misku s jogurtom potom volne prikryjeme a necháme fermentovať pri cca 30-40 stupňoch. Ak máte jogurtovač, sušičku na potraviny alebo parnú rúru, máte automaticky vyhrané ale fermenovať sa dá aj v klasickej rúre. Keď ju necháme zapnutú len na svetielko, rúra sa bude trošku zohrievať, ale nie príliš. Čím dlhšie v nej necháme jogurt fermentovať, tým bude jeho chuť kyslejšia, ale je dobré dať jogurtu aspoň 15 hodín, prípadne až 24 ak máme radi kyslejšiu chuť.
  5. Posledným krokom je dať sfermentovaný jogurt do chladničky na pár hodín odpočinúť a potom sa do neho môžeme konečne pustiť - ideálne v kombinácii s nejakou domácou granolou.

Dobrú chuť!
P.