Jednoduchý chlieb bez hnetenia

20.01.2018

Na tento úžasný recept som narazila na webe Kitchenette. V pečení čohokoľvek ešte stále nijak nevynikám, ale keďže som v poslednej dobe nepokazila ani jeden koláč a dokonca sa mi podarilo upiecť aj rožky, rozhodla som sa to risknúť a skúsiť predsa len aj chlieb. 

Nebudem vás napínať, napriek môjmu skepticizmu chlieb dopadol ukážkovo. Bol vláčny, mäkký, s peknou kôrkou, ideálne slaný a tak chutný, že sme ho zjedli doslova za pár hodín. Nestihla som ho ani poriadne odfotiť. A na druhý deň som ho musela upiecť znovu.

A najlepšia vec? Nemusíte ho hniesť. Čo je obrovská výhoda ak máte rovnako ako ja úplne dengľavé ručičky a pár minút hnetenia vás dokáže fyzicky odrovnať aj na pol dňa. Nehovoriac o tom, že ešte stále netuším, ako sa vlastne má správne hniesť cesto. 

Keď si to teda všetko spočítame, je tento chlieb určite vhodný aj pre pekárov začiatočníkov. 

INGREDIENCIE

  • 355 ml / 1 a pol šálky teplej vody (rozhodne nie horúcej, skôr vlažnej)
  • polovica sáčku sušeného droždia
  • pol lyžice cukru
  • pol lyžice oleja
  • pol lyžice octa
  • 350 g múky (ja pol na pol pšeničná hladká a celozrnná)
  • 1 menšia lyžica soli 
  • ľanové semienko
  • slnečnicové a tekvicové semienko na ozdobu

POSTUP

Do väčšej misky vlejeme teplú, ale nie horúcu vodu a zamiešame v nej droždie a cukor. Voda fakt nesmie byť príliš teplá, inak by nám zničila droždie a bolo by po kysnutí cesta. Po pár minútach by ste na vrchu vody mali vidieť bublinky, čo znamená, že droždie je aktívne a tiež, že je ten správny čas pridať olej a ocot.

Postupne pridáme hladkú aj celozrnnú múku a cesto poriadne premiešame, aby v ňom nezostali hrudky múky. Potom vmiešame ešte soľ a ak chceme aj ľanové semienko. Nezľaknite sa, cesto bude lepivé a redšie než ste asi zvyknutí. Tak to má byť. Odolajte nutkaniu pridať ďalšiu múku!

Cesto potom v miske prikryjeme utierkou a necháme kysnúť na teplom mieste 40 minút. Ak žiadne vhodné teplé miesto nemáte, skúste na 2 minútky zapnúť rúru na 50°, potom ju vypnite a cesto strčte do nej. Opäť pozor, aby v rúre nebolo až moc horúco.

Po vykysnutí si vymažeme formu na chlieb, cesto do nej "prelejeme" a necháme znovu kysnúť 40 minút. 

Kým čakáme, môžeme nechať zohriať rúru na 185°. Po vykysnutí cesto ešte posypeme semienkami, napríklad tekvicovými a slnečnicovými a strčíme ho do rúry.

Pečieme 50 minút, alebo ešte o pár minútiek dlhšie, ak sa nám zdá, že vrch nie je dostatočne hnedý.

Potom ho vyberieme, necháme vychladnúť a môžeme si pochutnať.

P.