Polievočky, čo zaženú hlad...

Jedávame ich čoraz častejšie, v lete aj v zime. Obvykle vtedy, keď som lenivá tráviť pri šporáku príliš veľa času. Nahrádzajú nám hlavné jedlo a preto musia byť naozaj sýte. Polievky sú základ!


Kam sa pohnem, tam niekto kýcha a kašle. Po dlhšom čase som nátlaku bacilov neodolala ani ja a skončila som s peknou nádchou v posteli. V takomto prípade pomôže len strašne veľa čaju, najlepšie so zázvorom a poriadne silná cesnaková polievka. Tá postaví na nohy zaručene každého.

Doma nám polievku z tej najobyčajnejšej šošovice varievala mamina pravidelne. Ja sama som ju začala variť až pred pár mesiacmi a ľutujem toho strateného času. Hodí sa, keď máte doma len pár kúskov zeleniny a v sáčku zvyšok šošovice, z ktorého už nič veľké nevykúzlite. Alebo keď ste týždeň pred výplatou. A k tomu navyše strašne nestíhate stáť hodinu...

Vonku je tak teplo, že sa vám pred očami topí asfalt a ja si užívam veľkú misku poriadne horúcej polievky. Nepreskočilo mi. To len táto polievka je strašne dobrá. Neodolateľná! Prevonia celý byt, zasýti, je zdravá, plná bielkovín, jednoduchá na prípravu... Nemôžem o nej povedať jediné škaredé slovo.

Na Vianoce u nás doma pripravujeme trošku inú kyslú polievku, vodovejšiu, s rezancami a veľkými zemiakmi. Na tú ale potrebujem vodu z naloženej kyslej kapusty, ktorú v Brne zoženiem len ťažko a keď už sa zadarí, našej domácej sa nevyrovná. Po presťahovaní na Moravu som preto začala variť túto druhú verziu kapustnice a musím priznať, že je to jedna...

Vždy keď sa počasie trochu ochladí a vonku začne pršať, moja chuť na husté voňavé polievky stúpa do výšin a najradšej by som ich konzumovala na raňajky, obed, aj večeru. Táto polievka vznikla skôr náhodou, keď som sa potrebovala zbaviť zvyškov zeleniny, ktoré mi zostali v chladničke po iných receptoch. Výsledok bol skvelý a krásne prevoňal celý...

Mám rada vyprážaný karfiol, ale jeho príprava mi trvá príliš dlho a kuchyňa potom vypadá ako po výbuchu. Nehovoriac o tom, že moja obľúbená verzia, vyprážaná pekne na oleji, nie je úplne najzdravšie jedlo. S príchodom jesene som tak radšej zvolila zdravšiu a oveľa rýchlejšiu variantu - karfiolovú polievku s hubami. Pretože huby by som najradšej...

Tiež sa vám každé leto z ničoho nič na záhrade objaví asi tisíc cukiet a vy už neviete čo s nimi? Doma ich zavárame, pečieme z nich nasladko aj naslano, grilujeme a snažíme sa ich úplne neprejesť. Taktiež z nich robíme takéto jednoduché polievky.

Zelená je dobrá! Ja teda netuším prečo je brokolica nepopulárna, chutí mi. Táto polievka je ale fakt výborná, plná vitamínov a príprava trvá pár minút. Čo viac si môže pracujúci a zaneprázdnený človek priať.

Bramboračka

18.09.2016

Paradoxne vôbec netuším, ako by mala správna bramboračka chutiť, pretože som ju nikdy predtým nejedla. Podľa slov priateľa však môj pokus dopadol na výbornú a chce, aby som ju varila skoro každý druhý týždeň, čo je vždy znak úspechu. Akékoľvek návrhy na jej vylepšenie však uvítam!