Náš jedálniček je dôležité plánovať

09.05.2017

Prečo plánujem jedlo? Je jedno, či počas pracovných dní alebo cez víkendy, ja proste rada často a veľa jem. Ale čo je dôležitejšie, hladná sa bleskovo mením na zúrivú a jedovatú hysterku a štekám viac, než moje psy. To sa v práci a ani v osobnom živote obvykle príliš nehodí. Musela som sa preto naučiť svoj jedálniček plánovať vopred a nebyť nikdy hladná.

Vedľajší (ok, dosť podstatný) produkt plánovania je, že začnete venovať viac pozornosti vašej strave. Vyhnete sa nárazovému vyjedaniu bohvie čoho plných polotovarov, keď uprostred týždňa zrazu chladnička zíva prázdnotou a vy si nemáte čo zobrať na obed do práce.
V obchode s plánom v ruke nakúpite menej blbostí. Jednoducho, ak chcete jesť vyvážene a zdravo, plán vám pomôže to dodržať.

Bonusom je, že pri príprave jedál doma zvyknete ušetriť aj nejakú tú korunku.

Je pravda, že s troškou plánovania s priateľom momentálne zvládame bez problémov aj zdravotnú diétu bez cukru a bielej múky. A to som si myslela, že umrieme.

Ak ste v plánovaní nováčik, dole nájdete pár tipov na rozbehnutie.

Pár tipov na úvod:

  1. Snažte sa plánovať jedlo na viac dní, alebo týždeň dopredu. Obzvlášť ak viete, že budete zavalení prácou. Neskončíte tak pri nezdravých polotovaroch a pri trhaní hláv.
  2. Zahrňte do plánu naozaj všetko. Raňajky, desiatu, obed aj večeru. Kľudne si vymyslite gurmánske špecialitky, ale pre istotu spíšte aj rýchle jedlá, alebo jedlá "z jedného hrnca", z ktorých budete ujedať aspoň 2 alebo 3 dni. Nemusíte nutne plánovať jedlo na konkrétne dni, stačí, aby ste s množstvom orientačne vydržali až do ďalšieho nákupu.
  3. Snažte sa to urobiť pestré. Ak máte čas a financie, aspoň vás to bude viac baviť. Variť aj jesť.
  4. Urobte väčší nákup. Až budete mať plán čo chcete variť, spíšte si všetky potrebné ingrediencie a vyrazte do obchodu na poriadny nákup. Nechoďte tam ale hladní, to nikdy nekončí dobre. My si nákup odbavíme v sobotu a cez týždeň skočíme dokúpiť len maličkosti, ako je pár kúskov čerstvej zeleniny a ovocia.
  5. Navarte na viac dní dopredu. Ak máte v nedeľu trochu času nazvyš, investujte ho do varenia. Pripravte si na raňajky pšenovú kašu (vydrží v chladničke aj 3 dni). Na obed rizoto so zeleninkou, hubami a kľudne aj sójovým mäskom. Ak neprežijete bez polievky, uvarte si nejakú poriadne hustú, napríklad Toskánsku fazuľačku. Ďalšou možnosťou je napríklad Chilli sin carne podľa môjho obľubeného receptu (je v angličtine).
  6. Fakt nezabudnite na čerstvú zeleninu a ovocie. Či už v podobe smoothie, alebo šalátov.
  7. Nerobte si ťažkú hlavu, ak to hneď nevyjde. Poučte sa z chýb. Nám sa stáva, že priateľa zachváti po cvičení vlčí hlad a spráska aj jedlo, čo malo vydržať na 2 dni. V zálohe preto mávam pár receptov čo dám dokopy za pár minút. 
  8. Dajte pozor na doplnky stravy. My suplementujeme B12 tabletkami a raz za čas do seba kopnem magnézium ak viac cvičím alebo železo (na to bacha hlavne ak ste ženského rodu). Kupujeme aj mlieka doplnené o vitamíny, napríklad kalcium. 

Ako potom vypadá výsledok celého tohto snaženia? Ukážkový jedálniček nájdete tu.

Pre viac informácií o základoch vyváženej vegánskej stravy odporúčam túto úžasnú príručku od Českej veganskej spoločnosti.