Domáce rožky

04.01.2018

Taký čerstvý rožok na raňajky, to je dobrôtka! Aj keď teda dosť nezdravá a kupované rožky navyše dosť často obsahujú sádlo. A to si teda nedám, pekne ďakujem. Radšej si rožky upečiem sama doma, prekvapivo to totiž vôbec nie je ťažké. Výsledné rožky sú trošku hutnejšie než tie kupované, ale moc dobré a sýte.

INGREDIENCIE

  • o trochu viac než 1/2 kocky droždia
  • vrchovatá lyžička cukru
  • 250ml rastlinného mlieka
  • 1 lyžica oleja
  • 500g hladkej múky
  • 2 lyžičky soli
  • lyžička octu
  • hrubozrnná soľ, mak, rasca na posypanie

Najprv si v miske urobíme kvások. Droždie nadrobíme, pridáme lyžičku cukru, asi 100ml vlažného mlieka (nie studeného lebo droždie by nekvasilo, ani horúceho, pretože by sa kvasnice sparili), rozmiešame na kašičku, poprášime trochou múky a odložíme na teplé miesto asi na 15 minút, teda kým sa neurobí kvások.

Potom ho zmiešame s múkou, olejom, soľou a zvyškom mlieka a vypracujeme cesto. Misku s cestom prikryjeme utierkou a necháme na teplom mieste hodinku kysnúť. Ja to robím tak, že si nechám pár minút zohrievať rúru na 50°, potom ju vypnem a misku s cestom strčím do vnútra.

Až cesto zdvojnásobilo objem vyberieme ho, vykydneme na pomúčený vál a trošku prepracujeme. Potom ho rozdelíme na menšie kúsky. Ja som ho rozdelila na 12 guličiek približne o veľkosti dlane. Na vále som potom každú guličku vyvaľkala do tvaru trojuholníka a zamotala smerom od rozšírenej časti k špičke.

Zamotané rožky je potom dobré nechať ešte asi 20 minút kysnúť. Hore na fotke môžete vidieť prečo - prvý rožok z ľava som nenechala kysnúť a počas pečenia nedržal pekne tvar. Ten v strede si dostatočne oddýchol a aha aký je pekný.

Takže, kým zamotané rožky naberajú objem, zapneme rúru na 180°. 

Než strčíme rožky do rúry, potrieme ich alebo postriekame ešte vodou zmiešanou s octom a môžeme posypať makom, alebo hrubozrnnou soľou.

Pečieme ich asi 15 minút a potom zvýšime teplotu na 220°, aby chytili krásnu farbu. V našej rúre to trvalo asi 5 minút. Radšej ich ale kontrolujte, nech sa nepripečú. 

Stačí nechať vychladnúť, natrieť dobrou domácou pomazánkou, napríklad vajíčkovou bez vajec a môžeme sa poriadne napchať.

P.