Zlaté mlieko

23.01.2018

Od prechodu na vegánsku stravu našťastie nebývam skoro vôbec chorá a ak predsa len niečo chytím, liečba netrvá viac než dva alebo tri dni. Asi za to vďačím tomu množstvu ovocia a zeleniny, čo do seba každý týždeň tlačíme.

Hneď začiatkom roku ale zmorilo nachladnutie polovicu kancelárie a v našich úžasných open space priestoroch sa šírilo ako mor. Ja som si domov odniesla nádchu a kašel. Stačilo však pár dní a bola som opäť v plnej kondícii. Pomohlo mi množstvo čaju a úžasný nápoj plný zdravého korenia - Zlaté mlieko.

Obsahuje predovšetkým kurkumu, antioxidant s antibakteriálnym účinkom, ktorý nakopne imunitný systém a poradí si s kašlom. Zázvor, ktorého blahodárne účinky pri nachladnutí a chrípke sú u nás dobre známe a skoro všetci hneď popíjame čaj s čerstvého zázvoru. V zlatom mlieku ale nie je zázvor tak silný ako v čiste zázvorovom čaji, takže mlieko môže piť naozaj každý, vrátene detí. Štipku škorice, ktorá nielen krásne vonia, ale má tiež antibakteriálne a relaxačné účinky. Kokosový olej a štipku čierneho korenia, ktoré zintenzívnia účinok ostatných druhov korenia a pomáhajú uvoľniť hlavne z kurkumy všetky zdravé látky. Keď k tomu všetkému pridáme ešte kokosové mlieko a trošku sladidla, získame fajnové a oveľa zdravšie "kakauko", ktoré postaví na nohy kohokoľvek.

Jedna rada na záver, ak nie ste príliš zvyknutý na chuť kurkumy, pridávajte ju radšej do mlieka postupne a ochutnávajte. Je pomerne výrazná a jej množstvo nemusí vyhovovať každému. Ja ju pridávam skoro do každého jedla, takže aj do mlieka som jej použila dosť.

INGREDIENCIE

  • hrnček kokosového mlieka (ja som mala kokosovo-ryžové, môžete ale použiť akékoľvek rastlinné mlieko)
  • lyžička kvalitnej mletej kurkumy
  • pol lyžičky mletého zázvoru
  • štipka čierneho korenia
  • štipka škorice
  • lyžička kokosového oleja
  • lyžička sladidla alebo podľa chuti (kokosový cukor, agáve sirup...)

POSTUP

Do hrnca nalejeme mlieko a v ňom poriadne zamiešame všetky ostatné ingrediencie. 

Zohrievame, až kým mlieko nebude príjemne teplé (nie vriace, stačí naozaj teplota, pri ktorej sa dá mlieko piť).

Odstavíme, prelejeme do hrnčeka a pomaličky popíjame. A zázračne sa uzdravíme!

P.