Zdravé raw energy balls

13.01.2018

Vianoce sú úspešne za nami, u nás doma sme sa cez sviatky trošíčku prejedali a ja teraz nemôžem sladké ani vidieť. Na druhej strane je ale občas treba rýchlo doplniť energiu, napríklad ak ste sa s príchodom nového roku pustili do cvičenia. Alebo ak potrebujete ráno po zobudení do seba rýchlo hodiť aspoň niečo malé a vyraziť do práce. 

Mne sa v oboch prípadoch osvedčili guličky doslova plné energie. Obsahujú samé zdravé veci a nemusíte do nich pridávať cukor ani iné sladidlo, pretože vďaka ďatliam sú sladké dosť. Aspoň pre mňa. Ďatle teda tvoria základ guličiek a dopĺňam ich orechovým maslom, v tomto prípade arašídovým, ktoré som kúpila v drogérii DM. Neobsahuje pridaný cukor a v testoch kvality dopadlo výborne.

Ďalšou výhodou je, že energy balls zvládne vyrobiť aj môj nie úplne výkonný mixér. Stačí pár ingrediencií, ktoré môžete ľubovoľne zameniť podľa toho čo sa vám práve povaľuje v špajzi a za chvíľku môžete zdravo mlsať. Tak poďme na to!

INGREDIENCIE

  • 1 šálka ďatlí
  • 3 veľké lyžice arašídového masla
  • lyžica kakaa (alebo 1/4 čokolády)
  • lyžica ľanových semienok (chia, konopných...)
  • 1/2 šálky ovsených vločiek
  • kokos na obalenie (nemusí byť, ale je to strašne dobré)

POSTUP

Ďatle zalejeme teplou vodou a necháme ich aspoň 15 minút vo vode zmäknúť. Obzvlášť sa to hodí v prípade, že máte horší mixér. Kvalitné mixéry by mali zvládnuť rozmixovať ďatle aj bez namočenia, ak nie sú úplne vysušené.

Vodu potom zlejeme, ďatle hodíme do mixéru a mixujeme, až kým z nich nemáme kompaktnú hmotu. Mne to v mixéri začne vytvárať takú veľkú hrudu. 

Vtedy je čas pridať ostatné ingrediencie, okrem kokosu. A opäť mixovať, až kým sa všetko krásne neprepojí. Výsledná hmota nemusí byť úplne hladká, môžu v nej určite byť viditeľné menšie kúsky.

Aby sa nám guličky ľahšie tvorili, môžeme zmes ešte strčiť na 15 minút do chladničky, kde trošku stuhne.

Ak chceme, potom si na tanierik vysypeme trochu kokosu, rukami vygúľame guličky a pováľame ich v kokose, kým nie sú krásne obalené. Ak kokos nemáte v láske (kto prosím vás nemá rád kokos?) môžete tento krok vynechať a po vytvarovaní guličiek ich jednoducho uložiť do uzavierateľnej nádoby, v ktorej v chladničke vydržia tak týždeň. 

U nás zatiaľ s veľkým sebazaprením vydržali maximálne 3 dni. Sú fakt neodolateľné, dosť cesta stihnem zjesť ešte predtým, než sa vôbec pustím do guľkania. 

Prajem dobrú chuť!

P.