Zdravá opekaná ryža so zeleninou

12.02.2019

Opäť jedno zo super jednoduchých jedál, ktoré máte na stole za hodinku práce, je zdravé, naozaj ľahké a finančne vás nezruinuje. 

Úplne najradšej na ňom ale mám, že sa dá pripraviť na niekoľko dní vopred. Keď mám náročnejší týždeň, aspoň tak nemusím tráviť každý večer po práci v kuchyni. Sú ľudia, ktorí neradi jedia rovnaké jedlo viac než 2 dni po sebe, ale ja k nim našťastie nepatrím. V nedeľu preto navarím jedno veľké hlavné jedlo a polievku a dojedáme ich na obed a večeru ešte tak 3 dni. Ak mám čas a chuť, cez týždeň pripravím na večeru pod zub niečo malé alebo upečiem koláč. Pre zmenu. Vďaka tomu sa nám tieto opakované obedy tak rýchlo nezunujú. 

Ingrediencie na túto opekanú ryžu sa ako obvykle dajú obmeniť podľa toho, čo práve máte doma. Ja som si vybrala pár obľúbených kúskov čerstvej zeleninky a huby. Pre ešte väčšie ušetrenie času sa ale dá použiť aj mrazená zelenina.

INGREDIENCIE

 • 1 hrnček celozrnnej (natural) ryže
 • 2 - 3 hrnčeky vody
 • soľ
 • olej
 • 1 veľká cibuľa
 • 4 strúčiky cesnaku
 • brokolica
 • 6 alebo aj viac šampiňónov
 • 1 veľká mrkva
 • 2 hrste kučeravého kelu (alebo špenátu)
 • 1-2 lyžičky kurkumy

POSTUP

 1. Najprv si uvaríme ryžu, pretože celozrnná potrebuje približne 40-45 minút. Ak použijete obyčajnú ryžu, doba prípravy sa výrazne skráti. Ryžu si každopádne poriadne prepláchneme teplou vodou. 
 2. V hrnci rozpálime lyžicu oleja, pridáme odkvapkanú ryžu a miešajúc smažíme, až kým sa nezačnú prichytávať zrnká ryže na dno hrnca. Potom ju zalejeme vodou tak, aby hladina bola aspoň 2 cm nad ryžou. Osolíme a prikryté necháme na miernom ohni pobublávať aspoň 20 minút. Potom ju môžeme skontrolovať a prípadne priliať viac vody. Kontrolujeme a prilievame vodu až kým nebude ryža uvarená pekne na skus.
 3. Kým sa ryža varí, pripravíme si zeleninu. Začneme s brokolicou, ktorú treba opláchnuť a nakrájať. Stonku na čo najmenšie kúsky, ružičky na väčšie. Áno použijeme aj stonku pretože je hrozne zdravá, akurát trošku tvrdšia, takže musí byť nakrájaná fakt na mini kúsky.
 4. Mrkvu očistíme a tiež nakrájame na mini kúsky. Šampiňóny pekne na plátky a cibuľu a cesnak na jemno.
 5. Teraz prišiel čas na kučeravý kel. Opláchneme ho, zbavíme stoniek a natrháme alebo nakrájame na menšie kúsky. Teraz príde to hlavné, kel začneme masírovať :) fakt si predstavme, že niekomu robíme masáž a poriadne ho prehnetieme. Nebude potom tak tuhý.
 6. Vo veľkom hrnci alebo fakt veľkej panvici rozpálime olej a začneme opekať cibuľku do sklovita. Potom prihodíme stonky z brokolice a mrkvu a po 5 minútach zvyšok brokolice a huby. Pridáme cesnak, kučeravý kel a ďalej smažíme a miešame, až kým kel nezvädne. Trvá to len približne 5 minút.
 7. Potom prihodíme ryžu, zasypeme ju kurkumou a poriadne to všetko premiešame.
 8. Opekanú ryžu môžeme hneď podávať alebo ju necháme úplne vychladnúť, v uzavretých obaloch necháme v chladničke a ďalšie tri dni z nej postupne ujedáme.

Dobrú chuť!

P.