Vanilkové rožky

08.12.2017

Vianoce nám už dýchajú na krk a tak je na čase oprášiť tradičné vianočné recepty, vyhodiť z nich všetko maslo, mlieko a vajíčka a pustiť sa do veganizovania!

U nás doma už rozvoniavajú vanilkové rožky a musím sa pochváliť, pretože napriek mojej obmedzenej schopnosti niečo upiecť sú výborné. Asi preto, že recept pochádza pôvodne zo stránky Veganotic. Nech som sa pokúšala podľa receptov z tohto webu upiecť a uvariť čokoľvek, vždy to dopadlo dokonale!

Vanilkové rožky
Vanilkové rožky

INGREDIENCIE

  • 440g hladkej múky (200g môžete nahradiť hladkou celozrnnou špaldovou múkou)
  • 170g mletých vlašských orechov
  • 340g rastlinného masla (ja som použila Alsan)
  • 100g práškového cukru (do cesta)
  • štipka soli
  • vanilkový lusk (alebo aspoň kvalitnejší vanilkový cukor - v tom prípade uberte trochu práškového cukru v ceste)
  • práškový cukor na obalovanie

POSTUP

Suché ingrediencie, teda hladkú múku, mleté orechy, soľ a práškový cukor zmiešame vo väčšej miske. Ak máme vanilkový lúsk, polovicu zrniečok vyškrabeme do cesta. Ak máme vanilkový cukor, polovicu zamiešame k ostatným ingredienciám. Do zmesi postupne zapracujeme maslo až kým nám nevznikne hladké, kompaktné cesto.

Cesto zabalíme do potravinovej fólie a strčíme ho do chladničky, kde bude oddychovať minimálne hodinu ale kľudne aj celú noc.

Až bude cesto oddýchnuté, zohrejeme si rúru na 180°C a pripravíme plech vyložený papierom na pečenie.

Pustíme sa do rožkov. Odoberáme kúsok cesta, z ktorého vyšúľame hada a toho rozkrájame na menšie kúsky, ktoré vytvarujeme do tvaru rožkov. Je to strašne jednoduché.

Až bude rúra vyhriata, strčíme do nej plech aj s rožkami a necháme piecť približne 13 minút, alebo až kým nezačnú okraje ružovieť. Radšej si rožky kontrolujte, odspodu sa ľahko pripália.

Kým sa rožky pečú, pripravíme si práškový cukor na obalovanie a vyškrabeme do neho zvyšok vanilkových zrniečok alebo primiešame vanilkový cukor.

Upečené rožky necháme trošku vychladnúť, ale v cukre ich obalíme ešte teplé, aby práškový cukor pekne držal. Vychladnuté a obalené ich potom zavrieme do krabice, kľudne aj s vanilkovým luskom nech to krásne vonia.

Z tejto porcie vznikne približne 100 rožkov, ale boli také dobré, že my sme ich stihli zjesť v priebehu 5 dní. Tak radšej počítajte s tým, že ich do Vianoc budete piecť ešte minimálne raz :)

Dobrú chuť!
P.