Tekvicové pyré

23.10.2019

Ako každú jeseň aj tento rok sme zo všetkých strán bombardovaní tekvicami. Hokkaido, maslová tekvica, špagetová tekvica, v kaviarňach si môžete dať laté s príchuťou "tekvicového korenia", tekvicovú polievku a dokonca aj tekvicové zákusky.

A práve na posledné menované sa vám bude hodiť tekvicové pyré, ktoré si môžete behom chvíľky pripraviť doma. A môžete si ho narobiť do zásoby. A zamraziť. Alebo zavariť. Takže sa pusťme do dlabania.

Ingediencie

Tekvica Hokkaido - množstvo záleží podľa veľkosti tekvice a vášho plechu na pečenie, proste budete potrebovať toľko tekvice, aby sa vám vošla nakrájaná na plech.

Trošku vody ak je tekvica suchšia alebo nemáme úplne výkonný mixér.

Postup

  1. Rúru necháme zohriať na 175°C.
  2. Tekvici odkrojíme stopku a rozkrojíme ju na polovice. Vnútro s jadierkami vydlabeme lyžicou. Očistenú tekvicu nakrájame na mesiačiky.
  3. Mesiačiky poukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie.
  4. Necháme piecť približne 30 - 40 minút. Po asi 20 minútach skúste vidličkou pichnúť do tekvice. Upečená tekvica by mala byť úplne mäkkučká a bude krásne voňať. Nenechajte tu spáliť, nemali by sa na nej objaviť žiadne do hneda opečené miesta.
  5. Zmäknutú tekvicu vyberieme a necháme trošku schladnúť, nech sa na nej nepopálime. Potom z nej zlúpneme šupku, malo by to ísť ľahko, ale kľudne si trošku pomôžeme nožíkom. (Priznám sa, že keď sa ponáhľam a mám mladú tekvicu s jemnou šupkou, proste ju nelúpem a rovno ju celú rozmixujem.)
  6. Mixujeme - tekvicu strčíme do mixéra, rovno všetku alebo po častiach a púšťame mixér až kým z nej nebude pyré. Môže sa stať, že tekvica neobsahovala veľa vody, v tom prípade trošíčku vody prilejeme, aby sme dosiahli krémovitejšiu konzistenciu a lepšie sa nám mixovalo.
  7. A je hotovo :)

Vzniknuté pyré buď rovno použijeme na prípravu dezertu, napríklad tohto koláčika, alebo ho necháme kompletne vychladnúť a uskladníme ho v chladničke na neskôr, v mrazničke na ešte neskôr a zavarené na úplne najneskôr keďže vydrží aj niekoľko mesiacov. Preto sa oplatí urobiť ho veľké množstvo a ušetríte vášmu budúcemu ja kopu práce. Určite sa vám poďakuje.

P.