Orechový závin z kysnutého cesta

18.01.2020

Makových aj orechových závinov som sa s prechodom na vegánstvo musela vzdať. Nevedela som ich pripraviť doma a kupované obsahujú mlieko. O to väčšie prekvapenie pre mňa bolo, keď som minulý týždeň zistila, že príprava vlastného závinu vôbec nie je náročná a mohli sme ho jesť už dávno :D na čo človek nepríde po tridsiatke... 

V záchvate nadšenia som hneď skúsila klasický recept na orechový závin z pšeničnej polohrubej múky a zdravšiu makovú verziu z pol na pol špaldovej hladkej a špaldovej celozrnnej múky s makom sladeným len ďatlami a jablkovým pyré. Výsledkom bolo, že sme mali dosť závinov na celý týždeň a nejakú dobu ich nechceme ani vidieť a tiež to, že makovník musím ešte doladiť, pretože bol síce zdravý, ale už aj na mňa málo sladký. Takže na makovník si ešte trošku počkáte.

INGREDIENCIE

 • 150 g rastlinného mlieka - sójové alebo mandľové, izbovej teploty alebo malinko teplejšie
 • 2 lyžice trstinového cukru 
 • 1/2 kocky čerstvého droždia (21g) 
 • 300 g polohrubej múky 
 • 40 g oleja 
 • štipka soli 
 • 200 g mletých vlašských orechov 
 • 80 - 100 g trstinového cukru 
 • 60 g rastlinného mlieka 
 • 1 - 2 lyžice rastlinného mlieka na potretie cesta

POSTUP

 1. Do veľkej misky preosieme múku a zmiešame ju so štipkou soli. V strede múky urobím jamku, do ktorej nalejeme vlažné mlieko (nie príliš teplé, nie príliš studené), prisypeme cukor a rozdrobíme droždie. To potom s troškou múky rozmiešame opatrne na kašičku. A necháme vzísť kvások, čo trvá asi 15 minút. 
 2. Až máme kvások hotový, prilejeme olej a vypracujeme hladké cesto. To potom trošku pomúčime, zakryjeme vlhkou utierkou, aby neoschlo a necháme ho v teple kysnúť približne 30 - 45 minút. Keďže naša kuchyňa je extra chladná, vždy si nechám trošku zohriať rúru, asi na 25 °C a cestá nechávam kysnúť v nej.
 3. Náplň si pripravíme tak, že v mixéry rozmixujeme vlašské orechy na čo najjemnejšie a potom ich zmiešame s cukrom a mliekom. Mlieko by sa malo do orechov úplne vsiaknuť.
 4. Vykysnuté cesto trošku prehnetieme a na pomúčenej pracovnej ploche ho rozvaľkáme do tvaru obdĺžnika s hrúbkou asi pol centimetra. Môžeme ho rozdeliť aj na polovice a spraviť tak 2 menšie záviny.
 5. Na cesto potom rozotrieme orechovú náplň a zavinieme ho, začínajúc na dlhšej strane obdĺžnika. Závin potom potrieme rastlinným mliekom a necháme ešte zo 20 minút kysnúť.
 6. Medzitým si zohrejeme rúru na 190 °C a závin po dokysnutí pečieme približne 30 minút, alebo podľa jeho farby. Po vytiahnutí z rúry ho ešte raz potrieme mliekom a necháme vychladnúť.

Dobrú chuť!

P.