Makový koláč s ovocím

30.01.2018

Vynikajúci makový koláč, do ktorého sa skvele hodia domáce zavárané slivky, višne alebo ríbezle. Kombinácia jemne sladkého cesta a kyslého ovocia je proste dokonalá. Recept je navyše jednoduchý, takže ho dáte dokopy za pár minút a o chvíľku sa môžete napchávať. 

Z tohto množstva vznikne v mojej kruhovej forme dosť vysoká buchta, takže v prípade nedostatku surovín môžete kľudne piecť aj z polovičnej dávky.

Škoda len, že mak v skutočnosti nie je tak úžasným zdrojom vápnika, ako sa o ňom povráva. Jeho vstrebateľnosť je vďaka kyseline šťavelovej podľa mnohých štúdií veľmi nízka, takže my sa pre istotu ládujeme fazuľami, mandlami, brokolicou, karfiolom, pomarančami a množstvom ďalších na vápnik bohatých potravín. Sem tam k tomu ešte prihodíme tofu od Luntera alebo obohatené rastlinné mlieka.  

To všetko nám ale nebráni užiť si naplno chuť tohto makového koláča. Práve sa mi pečie v rúre, celý byt krásne vonia a už sa neviem dočkať ako si na ňom na raňajky zmlsneme.

INGREDIENCIE

  • 2 hrnčeky múky (ja špaldová celozrnná)
  • 1 hrnček maku
  • balíček prášku do pečiva
  • 1 hrnček cukru (mne bohate stačí aj 3/4 hrnčeka, ale mužovi to je málo sladké :) )
  • 1 hrnček rastlinného mlieka
  • 1/2 hrnčeka oleja
  • štipka soli
  • ovocie na vrch koláča, alebo kľudne aj na zamiešanie do cesta

POSTUP

Rúru necháme zohriať na 180°.

Vo veľkej miske zmiešame suché ingrediencie (múku, mak, cukor, prášok do pečiva a soľ) a postupne do nich zamiešame mokré ingrediencie (mlieko a olej). Ak by bolo cesto až príliš hutné, môžeme doň šplechnúť o trošku viac mlieka. Záleží to aj od druhu použitého maku a toho, či je namletý.

Do cesta môžeme ešte primiešať pár kúskov ovocia alebo ho rovno vylejeme na plech vystlaný pečiacim papierom, prípadne vymazaný a vysypaný múkou.

Na vrch porozkladáme ovocie a koláčik strčíme do rúry na 30 až 40 minút. Vyberieme ho až bude na vrchu pekne rovnomerne hnedý.

Necháme poriadne vychladnúť, aby sme si na ovocí nepopálili komplet celú pusu. (Rada pre nedočkavých otestovaná na vlastnom jazyku...)

P.