Jednoduchý chlieb bez miesenia

15.04.2020

Občas ma chytí taký menší pekársky záchvat a mám chuť vyrábať domáce pečivo. Teraz pracujem z domu, takže sa tomuto záchvatu môžem poddať častejšie než obvykle a výsledkom sú okrem iného pita chlebíky (na ktoré som inak extrémne hrdá). Priateľovi ale najviac chutí klasický chlieb

Z domáceho kvásku je chlieb chuťovo úplne najlepší, ale mne z neho bývalo pekne zle. Takže tu je náhradný recept, z klasického sušeného droždia. Môžete ho upiecť celý z pšeničnej chlebovej múky a bude extra ľahký a nadýchaný. Naše zažívanie však určite viac ocení, ak do cesta primiešame aj celozrnnú múku. Výsledok bude o malinko hutnejší, ale stále výborný a zdravší chlieb. 

Keďže tento recept je bez miesenia, bude treba počkať na vykysnutie cesta (dohromady aj s menším premiesením 14 hodín). Ja preto cesto nachystám večer pred spaním a chlebík potom spracujem a pečiem až ráno.

INGREDIENCIE

 • 300 g pšeničnej chlebovej múky
 • 200 g pšeničnej celozrnnej jemne mletej múky (alebo špaldovej hladkej celozrnnej)
 • 10 g soli
 • lyžička rasce
 • 4 g sušeného droždia
 • 440 g vlažnej vody

POSTUP

 1. Do misky preosieme múky a premiešame ich so soľou a rascou. Potom primiešame droždie a nakoniec aj vlažnú vodu. Všetko spolu poriadne premiešame vareškou, aby v ceste nezostali kúsky múky. Misku prikryjeme vlhkou utierkou alebo fóliou a necháme cesto 12 hodín kysnúť.
 2. Nachystáme si misu alebo ošatku (prútenú misku, akúkoľvek inú nádobu) ktorú vystelieme utierkou a tú posypeme múkou. 
 3. Potom si pomúčime pracovnú dosku, cesto na ňu presunieme pomocou špachtle a začneme prekladať - chytíme cesto z vrchu, jemne potiahneme a preložíme smerom dolu, chytíme z pravej strany a preložíme ho doľava, chytíme zo spodku a preložíme smerom hore, chytíme z ľava a preložíme do prava. Takto dostaneme pekný rovnomerný balíček cesta, ktoré presunieme do nachystanej misy s pomúčenou utierkou. Vrch cesta zľahka posypeme múkou, prikryjeme utierkou a necháme kysnúť ďalšie 2 hodiny.
 4. Necháme zohriať rúru na 250°C a v nej zohrejeme aj nádobu s pokrievkou, v ktorej budeme piecť chlieb (u mňa hlasická kruhová zapekacia miska).
 5. Rozpálenú misku opatrne vyberieme z rúry, presunieme do nej vykysnuté cesto, rýchlo zavrieme pokrievkou a vložíme späť do vyhriatej rúry.
 6. Pečieme 20 minút, potom pokrievku dáme dole a dopekáme ďalších 15-20 minút podľa výkonnosti rúry. Potom chlieb vyberieme a ideálne necháme vychladnúť na mriežke.

Dobrú chuť!

P.