Jablkový koláč

10.05.2019

Možno ste čakali typický americký "Apple Pie", ale ten môj ho pripomína len svojim vzhľadom. Je to skôr taká slovenská varianta, ktorá vznikla ako napodobenina koláča z môjho detstva. Keď sme mali dosť jabĺk, mamina nám pripravovala jednoduchý koláč poskladaný z dvoch vrtiev mäkkého cesta, medzi ktorými bola vrstva sladučkých jabĺk. Z taniera vždy zmizol nehoráznou rýchlosťou a v Top 10 mojich obľúbených dezertov by jednoznačne skončil na prvom mieste. 

Po prechode na vegánstvo som sa ho ale vzdala, pretože obsahoval maslo aj vajíčka. Viete si teda predstaviť moju radosť keď sa mi podarilo vychytať jeho napodobeninu. Musela som ho upiecť hneď dvakrát behom jedného dňa. A najlepšie na ňom je, že sa dá spraviť aj v celozrnnej variante zo špaldovej múky. Takže je to vlastne také zdravšie mlsanie.

INGREDIENCIE

 •   200g celozrnnej hladkej špaldovej múky
 •   200g hladkej pšeničnej múky
 •   80g práškového cukru (môžete použiť aj klasický, v ceste ale zostanú viditeľné kúsky)
 •   vrchovatá lyžica prášku do pečiva bez fosfátov
 •   200g rastlinného masla (Alsan Bio, Hera bez laktózy...)
 •   90g rastlinného mlieka
 •   1/2 - 1 kg nastrúhaných jabĺk
 •   lyžička škorice

POSTUP

 1. Najprv si ošúpeme a nahrubo nastrúhame jablká. Vložíme ich do hrnca, ak sa nám zdajú málo sladké, tak pridáme lyžicu cukru a škoricu a za občasného miešania dusíme 15 minút. Až zmäknú, odstavíme ich a necháme vychladnúť.
 2. Vo veľkej miske zmiešame múky s cukrom a práškom do pečiva. Maslo nakrájame na kúsky a pridáme ho k múkam. Prilejeme mlieko a postupne rukami vypracujeme cesto. Hnetieme tak dlho, až kým nebude pekne hladké držať pohromade a maslo nebude úplne spracované. Potom ho strčíme na 15 minút do chladničky.
 3. Necháme zohriať rúru na 180°C.
 4. Plech si vymažeme zvyškom masla a vysypeme múkou.
 5. Cesto vyberieme z chladničky a jeho ďalšie spracovanie záleží na tom, ako chceme, aby vypadal výsledný koláč. Ak chceme na vrch mriežku, tak ako je na fotkách, cesto rozdelíme na 2 časti s tým, že jedna bude o trochu väčšia. Tú vyvaľkáme a opatrne prenesieme na spodok formy. Na ňu navrstvíme všetky podusené jablká. Menšiu časť cesta potom po vyvaľkaní ešte nakrájame na pásiky a porozkladáme ich po vrchu koláča. Ak mriežku nechceme a páčia sa nám 2 jednoduché pláty, rozdelíme cesto čo najpresnejšie na polovicu a obe časti len vyvaľkáme a naplníme jablkami.
 6. Koláč potom vlozíme do rúry a necháme piecť 30-40 minút, alebo kým jeho povrch nezačne hnednúť.
 7. Vytiahneme, necháme úplne vychladnúť a môžeme podávať len tak, alebo s rastlinnu šľahačkou.

Dobrú chuť!

P.