Buchty na pare

06.08.2019

Tento týždeň experimentujem s kysnutými cestami. Najprv som skúsila koláč s marhuľami a povzbudená žravým výsledkom som sa dnes vrhla na vyšší level - buchty na pare plnené ovocím. Keďže sezóna marhulí a sliviek je v plnom prúde, na buchty je ideálny čas!  

Týmto si dávam medailu za kuchársky výkon, pretože som si nikdy nemyslela, že buchty na pare zvládnem doma pripraviť. A ešte vegánske. Vypadá to, že vajíčko v kysnutých cestách vôbec nechýba. Ničím som ho nenahradzovala a nevidím, ani necítim žiadny rozdiel oproti klasickému cestu. Tak uvidíme, ako sa mi bude dariť ďalej.

INGREDIENCIE

 • cca 500g polohrubej pšeničnej múky (plus trochu viac ak sa cesto bude lepiť)
 • 350ml rastlinného mlieka
 • 1/2 kocky droždia
 • štipka soli
 • 30g trstinového cukru
 • ovocie - slivky, marhule, jahody, čučoriedky...
 • trošku oleja (na vymastenie nádobky na naparovanie, možno vynechať)
 • rastlinné maslo alebo sirup na poliatie (javorový, agáve...)
 • mak, kakao na posypanie

POSTUP

 1. Najprv si nachystáme kvások. Do misky naberieme mlieko izbovej teploty (nesmie byť studené ani horúce, inak by kvasnice umreli). Do mlieka vmiešame cukor a nadrobíme doň polovicu droždia. Zakryjeme a necháme 10-15 minút stáť, aby vzišiel kvások.
 2. Medzitým si odmeriame múku a pridáme štipku soli. Potom k múke pridáme kvások, poriadne ich zamiešame a vypracujeme hladké cesto. Podľa potreby ešte pridáme múku. Cesto môže byť trochu lepkavé, buchty tak budú ľahšie držať uzavreté.
 3. Misku s cestom zakryjeme navlhčenou utierkou a necháme aspoň 30 minút ale radšej 1 hodinu kysnúť na teplom mieste. Objem cesta by sa mal zdvojnásobiť.
 4. Potom z cesta odoberáme kúsky o veľkosti menšej dlane, trošku ich utlapkáme na placku a zabalíme do nich ovocie. (Alebo cesto rozvaľkáme na vále a nakrájame na rovnomerné štvorčeky.)
 5. Nachystáme si hrniec z vodou a naparovací vejár, ktorý môžeme trošku potrieť olejom, aby sa k nemu buchty neprilepili.
 6. Necháme zovrieť vodu v hrnci, vložíme buchty a zakryté naparujeme približne 10-12 minút.
 7. V inom hrnci si medzitým môžeme rozpustiť rastlinné maslo. Ak ho nepoužívame, naparené buchty proste posypeme tým, čo máme radi a polejeme ich troškou sirupu. A máme hotovo.

Dobrú chuť!

P.